Relokacja. To słowo wkrótce stanie się kluczowe. Będzie odmieniane przez wszystkie przypadki. Na początku, w pierwszych tygodniach, Polacy, także Sądeczanie ruszyli do spontanicznej pomocy. Różne miejsca wypełniły się uchodźcami wojennymi z Ukrainy, przyjmowani byli także w domach prywatnych. Jednak taki stan nie może trwać dłużej niż miesiąc, góra dwa.

Różne organizacje i eksperci szacują, że uchodźców z Ukrainy w tym roku może być 5 milionów, a nawet więcej. To także zależy od rozwoju sytuacji wojennej w Ukrainie. Dalsze rujnowanie ukraińskich miast przez wojska Putina będzie wpływać na wzrost emigracji. Przy takich maksymalnych szacunkach w powiecie nowosądeckim może pojawić się 20 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy.

Konieczny jest rozsądny plan RELOKACJI uchodźców. Powinien on przebiegać w dwóch kierunkach. Pierwszy, to relokacja do innych krajów Europy, a także poza nią, głównie do Ameryki Północnej. Premier Trudeau deklarował, będąc w Polsce, że Kanada gotowa jest przyjąć każdą liczbę ukraińskich uchodźców z Polski. Trzeba go trzymać za słowo i organizować taką relokację, ale to temat wymagający osobnej analizy.

Zorganizowana relokacja do innych krajów wymaga strategicznych rozmów międzyrządowych. Niestety w tym zakresie niewiele się dzieje. Miejmy nadzieję, że pojawią się kwoty i za tym natychmiastowa organizacja przejazdu z Polski do innych krajów.

Drugi kierunek relokacji, to ta z dużych miast do mniejszych ośrodków, a w końcu na polską prowincję. Wszak w miastach żyje niespełna 20% Polaków, reszta żyje na prowincji.

Uchodźcy jednak, czemu dziwić się nie należy, wybierają duże miasta i to nie wszystkie. Celem jest: Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź. Trudno sobie przecież wyobrazić, że destynacją uchodźców z Kijowa może stać się … sądeckie Podegrodzie, czy Biała Niżna.

Pewnym paradoksem jest to jednak, że to właśnie w przykładowe Podegrodzie uchodźcy będą mieli większe szanse niż w przepełnionym Krakowie. Inna rzecz, że obecnie w Podegrodziu nie przebywa żaden uchodźca, przynajmniej według oficjalnych statystyk.

Można zaryzykować twierdzenie, że uchodźcy wojenni, głównie uchodźczynie zostaną lepiej „zaopiekowani” w Podegrodziu niż w Warszawie. Już można sobie wyobrazić pomoc: strażaków, kół gospodyń, gminy, lokalnego przedszkola, szkoły, klubu sportowego…

Relokacja, znalezienie mieszkania na prowincji jest możliwe, szczególnie jeżeli wynajem odbywać się będzie na zasadach quasi komercyjnych, czyli dzierżawiący mieszkanie będzie mógł na tym coś zarobić, oczywiście nie tyle ile na komercyjnym rynku wynajmu mieszkań. Otwartą sprawą jest, kto będzie pokrywał koszt czynszu. Tutaj jest bogaty miks możliwości: środki pomocowe z UE, USA, środki rządowe, samorządowe, donacje, własne środki uchodźców. To także osobna sprawa do analizy.

Ważną kwestią jest dopasowanie ilości uchodźców w danej wsi z istniejącymi tam miejscami pracy. Chodzi tutaj głównie o pracę dla kobiet, one nie będą przecież zatrudniane na budowach, a głównie w usługach.

Modelowym rozwiązaniem byłaby SYMETRIA. Jest 10 stanowisk pracy i jest 10 uchodźczyń z dziećmi w przykładowym Podegrodziu. Jeżeli do kobiet dołączą mężczyźni, po jakimś czasie, to będą pełne rodziny, które osiądą na stałe we wsi i ją wzbogacą o swój wkład pracy, ale także podatków. Tak przecież bogacą się kraje, miasta, dotyczy to także wsi.

Relokacja powinna zatem przebiegać dwukierunkowo, za granicę Polski i równomiernie po całej Polsce. Pragmatycznie rzecz biorąc, to Polska potrzebuje rąk do pracy, ponieważ wyludnia się, dotyczy to także polskiej i sądeckiej prowincji.

Konieczny jest narodowy plan relokacji. Trzeba go szybko wypracować. Sądecczyzna także potrzebuje takiego planu. Kto go przygotuje? Kto będzie go koordynował? Kto go będzie realizował? To są pytania, które trzeba postawić, ale trzeba także na nie rychło odpowiedzieć.

Co o tym myślą obywatele powiatu nowosądeckiego? Ich opinia może być przydatna przy podejmowaniu decyzji przez władze samorządowe i NGO. Można zabrać głos w tej sprawie. Chodzi o wskazanie PRIORYTETU i kierunku działań. Tutaj można zagłosować.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Nasi Partnerzy

Share this...
Share on facebook
Facebook
1
0

Poprawa dostępności strony