Centrum rekreacji czy infrastruktura techniczna w Podegrodziu?
Podegrodzie to klasyczna gmina wiejska z budżetem rzędu 70 milionów rocznie. Wydatki inwestycyjne są na poziomie rocznie około 6 milionów, co jest poziomem niskim w stosunku do innych gmin wiejskich w powiecie. Należy dodać, że to procentowo najniższe wydatki na inwestycje. Podobna gmina Korzenna wydaje na inwestycje rocznie około 16 milionów.
Gmina Podegrodzie może zatem wydawać więcej na inwestycje. Potrzeby w gminie są znaczne. Ale wszystkiego nie można sfinansować. Trzeba zatem ważyć racje i dokonywać optymalnych wyborów.
Z jednej strony brak w gminie zaplecza rekreacyjnego i kulturalnego dla mieszkańców, a z drugiej strony poziom infrastruktury technicznej (woda, kanalizacja, gaz) jest na prawie najniższym poziomie w powiecie.
Sąsiednie Stary Sącz i Łącko to prawdziwi liderzy, jeżeli chodzi o infrastrukturę rekreacyjną, kulturalną i sportową. Podegrodzie mogłoby to zrównoważyć budując Centrum Rekreacji nad stawami.
Koszt inwestycji to około 10 milionów złotych. W ramach inwestycji powstałyby:
– park linowy,
– letni i zimowy rekreacyjny tor saneczkowy,
– trasy i pętle biegowe oraz rowerowe,
– kameralny amfiteatr,
– punkty gastronomiczne,
– naturalny ekologiczny basen kąpielowy,
– przygotowany plac do gier terenowych.
Przy takich założeniach taki obiekt prezentuje się bardzo dobrze. Ale należy postawić w tym miejscu zasadnicze pytanie: Czy Podegrodzie powinna mieć taki obiekt?
Infrastruktura gazowa w Podegrodziu jest na bardzo niskim poziomie rozwoju, kanalizacja nie ma się wiele lepiej, wodociągi są najlepiej rozwinięte, ale i tak tylko w połowie pobudowane, w podobnej Kamionce to ponad 90%.
Należy także zauważyć, że inwestorzy biznesowi mocno interesują się nieruchomościami w Podegrodziu, a dla nich oprócz cen gruntów ważne jest uzbrojenie terenu. Wiadomo także, że im więcej firm, to więcej wpływów do gminy z płaconych przez biznes podatków.
W co gmina powinna zatem inwestować? Ciekawe, co o takiej alternatywie sądzą mieszkańcy gminy Podegrodzie? Mieszkańcy powinni się wypowiedzieć, a radni gminni uwzględnić ich głos przy podejmowaniu decyzji.
Platforma GŁOS OBYWATELSKI umożliwia partycypację mieszkańców w określaniu priorytetów strategicznych gminy.