Budowa Gminnego Centrum Handlowego w Łososinie

Łososina Dolna to gmina najdalej wysunięta na północny-zachód powiatu. Stamtąd jest znacznie bliżej do Krakowa. Mieszkańcy powiatu, mijając zjawiskowe lotnisko w Łososinie, wiedzą że opuszczają Sądecczyznę, a wracając, w Łososinie czują się prawie jak w domu. W tym choćby kontekście Łososina Dolna jest magiczna.

Zawsze może być lepiej w gminie, również poprzez realizację znaczących inwestycji infrastrukturalnych. Taką koncepcją jest budowa Gminnego Centrum Handlowego, z funkcjami handlowo-wystawienniczymi.

Inwestycja polegałaby na zbudowaniu obiektu kubaturowego, który na co dzień służyłby jako regionalny targ spożywczy. Jego rolą byłoby nie tylko przedsięwzięcia komercyjne, ale także integracja rolników i dążenie do tworzenia lepszych warunków rozwoju gminy oraz poprawy jakości życia mieszkańców gminy z oddziaływaniem na gminy sąsiednie. W tym obiekcie byłoby miejsce na wyeksponowanie wyrobów lokalnej społeczności opierających się w głównej mierze na śliwkach, fasoli i jabłkach. Centrum byłoby ściśle powiązane z lotniskiem dla którego planowana jest rozbudowa i dostosowanie na potrzeby lotnisk rekreacyjnych i biznesowych.

Takie inwestycje prezentują się dobrze. Trzeba pamiętać o kosztach, a są nie małe, pewnie ponad 10 milionów złotych a może nawet 15 milionów złotych. Ale należy wziąć pod uwagę fakt relatywnie niskich dochodów budżetowych gminy. Taka inwestycja zablokuje inne ważne przedsięwzięcia. Choćby infrastrukturę kanalizacyjną, gazową, wodociągową i inwestycje drogowe.

Łososina Dolna wydaje rocznie ponad 60 milionów. Wydatki majątkowe stanowią rocznie ponad 10 milionów złotych.  Należy to tak rozumieć, że gdyby zdecydowano się na budowę Centrum, to w ciągu roku w Łososinie nie robiono by nic innego. Takie decyzje wymagają namysłu i starannej kalkulacji. Jak w życiu, jest coś za coś, coś kosztem czegoś.

Ciekawe, co o takiej inwestycji Centrum sądzą mieszkańcy gminy? Ale jeżeli inwestuje się w coś, to także nie realizuje się innych rzeczy. Mieszkańcy powinni się wypowiedzieć, a radni gminni uwzględnić ich głos przy podejmowaniu decyzji.

Platforma GŁOS OBYWATELSKI umożliwia partycypację mieszkańców w określaniu priorytetów strategicznych gminy.

Share this...
Share on facebook
Facebook
8
0

Poprawa dostępności strony