Kto powinien odbudować Zamek Królewski?

Odbudowa Zamku ma podobno kosztować około 100 mln złotych. To bardzo duży wydatek dla miasta. A gdyby tak … oddać odbudowę w prywatne ręce? W umiejętny sposób dokonać „prywatyzacji” Zamku?

Mogłoby się odbyć to w następującej sekwencji:

  1. Miasto ogłasza wstępny przetarg na stworzenie projektu architektonicznego Zamku. Wpływają wstępne oferty z koncepcjami i wizualizacjami.
  2. Gmina wraz mieszkańcami, w drodze konsultacji otwartych, wybierają najlepszą koncepcję.
  3. Miasto określa warunki 50-letniej dzierżawy Zamku. W jej ramach jest: obowiązek odbudowy według najlepszej koncepcji, minimum 25% powierzchni Zamku będzie oddana dla celów publicznych.
  4. W ramach przetargu zostanie wybrany inwestor, który przeznaczy największą kwotę na odbudowę Zamku i odda największą powierzchnie na cele publiczne.

Oczywiście, to tylko wstępny pomysł na Partnerstwo publiczno-prywatne, wymagałoby starannego przemyślenia. Ale chodzi o generalny pomysł, aby dla odbudowy Zamku powołać Partnerstwo publiczno-prywatne. Ważne jest to, aby warunki były korzystne dla inwestora prywatnego i miasta, a także obywateli miasta. Konieczny jest konstruktywny kompromis.

Share this...
Share on facebook
Facebook
3
1

Poprawa dostępności strony