
PUNKTY WIDOKOWE W KRYNICY-ZDRÓJ
W ostatnich latach na terenie Sądecczyzny, także w Krynicy powstało kilkanaście wież widokowych z infrastrukturą turystyczną, trasami spacerowymi i rowerowymi (np. na Koziarzu, Gorcu, Lubaniu, Słotwinach). To nie tylko moda czy nowy trend na atrakcje turystyczne, ale propozycja na spędzania wolnego czasu w aktywny sposób, ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.
Krynica ma w tym kierunku duży potencjał – wspaniałe położenie, piękne widoki oraz tradycje budowy tego typu obiektów sięgające początków XX w. Wieże widokowe istniały na górze Huzary, Parkowej, Jaworzynie, a pod Górą Krzyżową była skocznia narciarska, po której zachował się fragment wzniesienia.
Pomysł zakłada odtworzenie wież widokowych (np. z odtworzeniem dawnej architektury tych obiektów) na: Huzarach, Górze Krzyżowej (ewentualnie na Szalonym czy Holicy), o wysokości ok. 20 m. oraz powstanie punktów lub platform widokowych, przykładowo w miejscu dawnej skoczni narciarskiej przy ul. Polnej. W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano odnowienie lub zbudowanie szlaków turystycznych, wraz z drobną infrastrukturą (ławki, altany, tablice informacyjne, trasy rowerowe). Dodatkową atrakcją mogą być ścieżki edukacyjne na temat unikalnych roślin, drzew, ale także lokalnych ciekawostek historycznych (legendy, wydarzenia np. dotyczące konfederatów barskich) oraz mała gastronomia.
Szacunkowy koszt zbudowania wieży widokowej i potrzebnej infrastruktury – 600 – 800 tys. zł, punktu widokowego lub platformy, stosunkowo mniej (200-300 tys. zł). Ciekawe co o takiej inicjatywie sądzą mieszkańcy gminy Krynica-Zdrój?