
Założenia Biblioteki – NOWE HORYZONTY
Pomysł zakłada powstanie takiego miejsca w Krynicy- Zdroju, którego nigdy w mieście nie było. Nowej przestrzeni, przeznaczonej przede wszystkim dla mieszkańców, w której będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać nowe umiejętności, spotykać się ze sobą, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, edukacyjnych czy społecznych. Na ten cel można przystosować (po renowacji) istniejący już budynek, np. niszczejący obiekt o zabytkowej architekturze jak willa „Janina” przy ul. Zdrojowej lub wybudować zupełnie nowy. Znajdą tutaj swoje miejsce zwolennicy tradycyjnej aktywności, jak i nowych technologii.
W Bibliotece – Nowych Horyzontów będzie funkcjonować biblioteka z wypożyczalnią książek, gier planszowych, audiobooków, e-booków, czytelnią, dostępem do komputerów i Internetu, WI-FI. Wyciszone boksy dadzą możliwość indywidualnej pracy lub nauki.
Szuflandia – wydzielona strefa dla dzieci, oprócz książek znajdą się tutaj kreatywne i wspomagające rozwój zabawki, gry; będą się odbywać zajęcia edukacyjne i zabawy. W tym czasie rodzice skorzystają z prasy, obejrzą wystawę, wezmą udział w spotkaniu lub wypiją w strefie relaksu kawę. Miejsce dostosowane dla dzieci już od wieku niemowlęcego.
Laboratorium doświadczeń to przestrzeń przeznaczona dla młodzieży, miejsce stymulujące rozwój zmysłów (np. prysznic świetlny, magiczne akwarium) i wiedzy (nauka programowania), wyposażony w urządzenia najnowszych technologii (np. Knoocker Box – multimedialny projektor, podłogę interaktywną).
Zagrani – strefa pasjonatów gier planszowych i stolikowych, uczestniczących w rozgrywkach.
Do Klubu Kreatywności trafią osoby (dzieci, młodzież, dorośli) zainteresowane np. majsterkowaniem, elektroniką, drukiem 3D, ale także szyciem na maszynie czy projektowaniem wnętrz oraz rękodziełem (szydełkowanie, robienie na drutach, wyszywanie, wykonywanie makram). Każdy pomysł na tradycyjną aktywność będzie mile widziany i możliwy do realizacji.
Centrum Tradycji Lokalnej – miejsce spotkań pasjonatów historii lokalnej, Stowarzyszenia Miłośników Krynicy i innych stowarzyszeń, klubów, grup nieformalnych. Podejmowanie działań w celu zachowania i popularyzowania historii lokalnej (spotkania, prelekcje, wystawy, dyskusje).
W Bibliotece Nowych Horyzontów będzie miejsce na spotkania z autorami książek dla dzieci i dorosłych, podróżnikami, członkami Dyskusyjnego Klubu Książki.
Cała oferta Biblioteki – Nowych Horyzontów jest skierowana do wszystkich grup odbiorców, z uwzględnieniem osób ze szczególnymi potrzebami.
Idea Biblioteki – Nowych Horyzontów zakłada czerpanie z najlepszych tradycji i doświadczeń oraz odpowiada na potrzeby społeczności lokalnej aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym. Nowe Horyzonty to patrzenie w przyszłość w szerokiej perspektywie, szukanie nowych rozwiązań, rozwój osobisty i społeczny. Aktualnie dla krynickiej Biblioteki Publicznej na tymczasową siedzibę adaptowane są pomieszczenia w budynku byłego gimnazjum. Proponowana koncepcja zakłada stworzenie nowej, wielofunkcyjnej przestrzeni dostępnej bezpłatnie dla mieszkańców całej gminy, ale również osób przyjezdnych.
Koszt projektu: w przypadku przebudowy i rozbudowy obiektu o zabytkowej architekturze, szacunkowy koszt to 15 mln zł. Wybudowanie nowego budynku – szacunkowy koszt ok. 6 mln.
Oczywiście, alternatywą dla realizacji tego zadania jest tworzenie i remonty infrastruktury technicznej, drogowej w podobnej wysokości do założonych kosztów biblioteki NOWE HORYZONTY.
Ważny jest głos mieszkańców gminy Krynica.